Se večkrat vprašaš, kaj narediti, da bo tvoja koža zdrava, lepa in vedno mladostna? Saj veš, da si ne bi na starejša leta očitala in belila glavo s tem, da nisi zase dovolj dobro poskrbela že prej …
Pa si vedela, da lahko za lepo kožo veliko naredimo prav same? S pravilno nego, uravnoteženo prehrano, vnosom pravih živil v naše telo in predvsem z upoštevanjem nasvetov tistih, ki se o koži kar veliko spoznajo (ja, mednje se uvrščamo tudi me 😅).
In če boš upoštevala naslednje nasvete, ki jih bomo z veseljem delile s teboj, ti obljubljamo, da bodo spremembe na tvoji koži vidne že zelo zelo kmalu… Pa začnimo!
- Redno menjuj brisačo za obraz
Kako pogosto menjaš brisačo, ki jo uporabljaš za obraz? Me resnično upamo, da nisi prevelika packa in veš, da moraš brisačo menjati vsak dan ali vsak drugi dan. Se ti zdi prepogosto? Pa ni! Redno menjavanje brisače za obraz je namreč ključno, saj se na njej nabira vlaga, bakterije in celo ostanki ličil. S svežo brisačo bo tvoja koža vedno v stiku s čistim materialom, kar bo pripomoglo k ohranjanju njene svežine in zdravja.
- Vsakič, ko si umiješ lase, menjaj prevleko za vzglavnik
Kdo bi si mislil, da ima lahko naš vzglavnik tako velik vpliv na zdravje naše kože, kajne? Zato vsakič, ko si umiješ lase, razmisli tudi o menjavi prevleke za vzglavnik. Lasje lahko vsebujejo olja, izdelke za nego las, pa tudi bakterije, ki se prenesejo na prevleko vzglavnika. Menjava prevleke bo preprečila, da bi se te nečistoče prenesle na tvoj obraz in tako naredile kar veliko škode. In to povsem po nepotrebnem!
P.S. Za večje zdravje tvoje kože ti svetujemo, da uporabljaš svileno prevleko.
- Redno razkužuj in skrbi za čistočo telefona
Si vedela, da so ugotovili, da je na telefonskem ekranu enaka količina bakterij kot na straniščni školjki? Precej ogabno se sliši, se strinjaš? Toda pomisli, kam vse položimo telefon; kolikokrat primemo stvari z nečistimi rokami ali prislonimo na potni obraz … in tako pride v stik z ličili ter lasmi. Tako, da ti res polagamo na srce, da vsaj 1x dnevno razkužiš ekran telefona.
P.S. Podobno velja za okvirje očal.
- Si to, kar ješ (beri: poskrbi za pravilno prehrano in prehranske dodatke)
Okej, o tem lahko razpravljamo na dolgo in široko. In tudi bomo, saj je to res pomembna tematika, ki se je moraš začeti držati … že včeraj.
Dejstvo je, da je koža odraz našega zdravja in pogosto se zgodi, da se prav napake v prehrani poznajo na tvoji koži – predvsem zaradi tega, ker povzročajo vnetja v našem prebavnem traku. Pa začnimo kar s tem, kar moraš izločiti iz prehrane oziroma, kaj moraš jesti v manjših količinah. Najprej so na vrsti sladkarije. Ja, prav si prebrala 😩. Potem pride na vrsto vsa hrana, ki ima visok glikemični indeks – to so predvsem izdelki iz bele moke, sladkor, ostali žitni rafinirani izdelki, suho sadje, med, krompir, bel riž in seveda alkohol. Velik povzročitelj težav nasploh pri aknah so mlečni izdelki, ki jih je smiselno zamenjati za alternativo. Podobno je tudi s svinjskim mesom, ampak po naših izkušnjah, to še najlažje izločimo iz prehrane.
Hrana je res ogromen faktor pri celostnem pristopu pri koži in hormonih. Dandanes je na voljo veliko smernic, ki ti bodo pomagale razumeti, kako se podpreti pri samem ciklusu v različnih fazah (tukaj ti priporočamo, da pogledaš stran od Parabati), zapomni pa si, da moraš čimveč jesti polnovredno prehrano, poskrbeti za zadostni vnos beljakovin in se čim manj zatekati k predelani prehrani. Kot smo že zgoraj namignile, tudi sadja ni priporočljivo pojesti veliko, saj lahko vsebuje veliko sladkorja, kar zna biti kar velik problem pri problematiki aken.
In katere vitamine oziroma dodatke moraš v svojo prehrano vnesti, da ti bo koža še posebej hvaležna?
- Selen – je mikrohranilo, ki ga sicer potrebujemo zelo malo, a je nujno potreben za naše preživetje. Veliko ga je v brazilskih oreščkih, ostrigah, jetrih, ribah, sončničnih semenih, rižu, pšenici, ovsu, kaviarju, rakcih …
- Cink – pomaga ohranjati kolagenska in elastinska vlakna, ki koži zagotavljajo čvrstost, zavirajo staranje in preprečujejo gubanje kože. Najdemo ga v morski hrani, puranjem mesu in svinjini, soji ter gobah.
- Koencim Q10 – je močan antioksidant, ki naj bi vplival na izgled kože. Z leti se tvorba koencima Q10 močno zmanjša, kar pa seveda ni najbolj optimalno, saj naj bi zmanjševal izgled gub in ostalih znakov staranja. Q10 najdemo v ribah, govedini, perutnini, svinjini, pa tudi v brokoliju, cvetači in polnozrnatih izdelkih.
- Vitamin C – pomaga ohranjati kolagen in vpliva na čvrstost ter elastičnost kože. Največ ga najdemo v kiviju, agrumih, paradižniku, zelju, meloni, rdečih jagodah, krompirju.
- Vitamin A – je ključen za zdravo kožo in skrbi za njeno lepoto. Da bi dobili dovolj vitamina A, moramo v prehrano vključiti veliko temno oranžne zelenjave (korenje, sladek krompir, buče) in temno zelene zelenjave (brokoli, špinača).
- Vitamin E – pomaga upočasniti staranje kože. Preprečuje oksidacijo celičnih sestavin, varuje celice pred okvarami in ohranja njihovo funkcionalno sposobnost. Prevelika izpostavljenost soncu izčrpa zaloge tega vitamina v koži, zato ga pogosto vsebujejo razne kreme in izdelki za kožo. In kje ga najdeš največ? Ne boš verjela, ampak prav v lešnikih in mandljih!
- Omega maščobe – so esencialne maščobne kisline in eden tistih dodatkov, ki so pomembni za zdravje in lepoto. V prvi meri so odlične za kardiovaskularni sistem, možgansko funkcijo in zaradi močnega protivnetnega delovanja.
Ali veš? Pri boljšemu videzu kože naj bi pomagal tudi zeleni čaj. Čajni napitki, polni antioksidantov, lahko delujejo rahlo protivnetno, lahko preprečujejo poškodbe genskega materiala in ščitijo kožo pred škodljivim vplivom sonca.
Pa še en as iz rokava: priporočamo uživanje mediteranske prehrane, saj temelji na protivnetnem delovanju, ker je bogato z omega maščobami.
- Obraz umivaj z mlačno vodo
Enostaven, a ključen korak za ohranjanje zdrave in sijoče kože, je tudi umivanje obraza z mlačno vodo. Vroča voda namreč kožo izsuši in ji odstrani naravni lipidni del bariere, ki nas varuje pred izgubo vlage. Po drugi strani pa se lahko kaj hitro zgodi, da hladna voda por ne odpre dovolj učinkovito. V tem primeru je torej prava rešitev prav zlata sredina.
- Sončna krema naj postane tvoja zvesta spremljevalka
Ja. Tudi pozimi. Čeprav mogoče misliš, da je to ena velika neumnost, saj je pozimi sonce manj močno, pa je njegov vpliv na kože še vedno škodljiv. Zato ti toplo priporočamo uporabno dnevne kreme z UVA zaščito, in sicer ne glede na letni čas.
Ali veš? UVA žarki so glavni povzročitelji staranja, saj prodrejo globoko v našo kožo in povzročajo poškodbe na kolagenskih vlaknih, tudi v primeru, ko je oblačno ali celo dežuje.
- Poskrbi za zadostno količino vlage v prostoru
Še en neobičajen nasvet? Morda, ampak zato nič manj pomemben. Pozimi, ko gretje in mraz izsušujeta zrak, lahko pomanjkanje vlage v prostoru negativno vpliva na tvojo kožo. Sušen zrak pogosto izvleče vlago iz tvoje kože, kar lahko pripelje do izsušenosti, luščenja in celo dermatitisa, ki je še posebej alarmanten pri tistih, ki so nagnjeni k tej težavi.
In kaj lahko storiš pri rešitvi te težave? Uporaba vlažilca zraka v spalnici je odličen način, kako lahko ohraniš optimalno vlažnost v prostoru (in ne, ne delamo reklame za vlažilec zraka).
- Ne pozabi na telesno aktivnost
Brez muje se še čevelj ne obuje! In nikjer ni bilo rečeno, da se za lepo kožo ne boš rabila vsaj malo potruditi. Ampak na koncu bo še kako vredno. Pa ne samo za lepšo kožo, ampak za to, da se boš tudi ti počutila boljše.
Redna telesna dejavnost ima namreč številne pozitivne učinke na naše telo in koža ni tukaj nobena izjema. Ko se gibamo, se poveča pretok krvi, kar pospeši oskrbo kože s kisikom in hranili. Poleg tega znojenje med vadbo pomaga očistiti pore, odstraniti odmrle kožne celice ter spodbuditi naravni proces obnavljanja kože. Vadba prav tako prispeva k uravnavanju ravni stresnih hormonov, kar je ključno za preprečevanje aken in drugih kožnih težav. Pa naj še kdo reče, da ni vredno malce potelovaditi!
Ali veš? Po znojenju moraš takoj očistiti obraz in uporabiti tonik (pomembno predvsem za tiste, ki imajo težave s aknami), da očistiš znoj, ki je sicer leglo bakterij.
POZOR: Vse te nasvete moraš dosledno upoštevati tudi pri tretmajih kislinskih pilingov in microneedlinga!
Verjela ali ne, ampak prav ti nasveti ti bodo v veliko pomoč tudi po tretmajih kislinskih pilingov in microneedlinga, ki sicer zahtevajo kar nekaj pozornosti. Paziti moraš predvsem na to, da ne boš dobila nezaželenih reakcij in da se bo tvoja počutila najboljše, kar se lahko. In z upoštevanjem zgornjih nasvetov si naredila že veliko 😉.