Se še spomniš prvega dela bloga o povezavi med hormonskim ciklom in tvojo kožo?
In ker obljuba dela dolg, ti danes predstavljamo še nekaj uporabnih informacij, za katere verjamemo, da jih boš z veseljem prenesla tudi v prakso.
Pa začnimo!
Kako je z izdelki in nego kože doma?
V našem salonu rade poudarjamo, da je za rezultate potrebna konsistenca. To pomeni, da če ne boš pri svoji negi vestna in konsistentna, je nesmiselno, da sploh pričakuješ top rezultate. Ker jih najverjetneje ne bo na vidiku.
Vedi, da je nega kože tek na dolge proge in ne šprint, ki bi ga dosegla v roku nekaj dni. V svoj vsak dan zato obvezno vnesi izdelke, ki so v skladu s tvojo problematiko in življenjskim slogom.
Ker pa vem, da ti bo lažje, če problematiko bolj podrobno razdelim in ti tudi v grobem svetujem, kako moreš prilagoditi svojo dnevno rutino, te vabim, da prebereš spodnje nasvete.
Mastna koža nagnjena k nečistočam in aknam:
Če imaš med menstruacijo težave s pretiranim mastenjem in mozoljčki, poskrbi za ustrezno dvojno čiščenje, ki naj bo nežno, a hkrati učinkovito. Poleg tega bodi pozorna, da čiščenju posvetiš kar nekaj minut, da vse nečistoče zagotovo odstraniš iz obraza.
Za uravnavanje izločanje sebuma, svetujem tonik Oxybiome znamke Dermaceutic, ki regulira mikrobioto kože. V primeru vnetih stanj priporočam izdelke z niacinamidom in azelaično kislino, ki bodo učinkovito delovali na zmanjšanje vnetih procesov in aken. Čez dan seveda ne pozabi na zaščitno kremo, za večerno nego pa ti svetujem uvedbo salicilne, glikolne kisline ali retinola, saj bodo ti aktivi pospešili čiščenje kože in tako blagodejno vplivali na število nečistoč in komedonov.
Dehidrirana in občutljiva koža:
Med menstruacijo pa se lahko zgodi, da pri veliko posameznicah ne pride do pojava nečistoč in mastne kože (ja – tudi to je možno!). Pri njih se lahko pojavi celo pretirano suha in dehidrirana koža s povečano občutljivostjo in predeli, ki pordijo, luščijo ali celo pečejo ob nanosu krem in serumov.
V takem primeru svetujem, da svojo dnevno rutino prilagodiš tako, da v njo umestiš protivnetne izdelke in izdelke, ki bodo pomagali pri osnovnem ohranjanju optimalne barierne sposobnosti kože. V tem primeru svetujem uporabo Aikon Recovery seruma in Miss Alice Peptology kreme.
Ne smemo pa zanemariti niti ustreznega vlaženja kože in dnevne zaščitne kreme.
Vem – na trgu je poplava različnih izdelkov in povsem razumljivo je, da se pri vsem tem morda ne znajdeš. Zato ti svetujem, da nas obiščeš v salonu kjer ti bomo individualno svetovali glede na tvojo kožno problematiko. Sestavili ti bomo plan nege doma ter v salonu z namenom, da boš zares zasijala.
Če si ženska z menstruacijo, ne pozabi na MOŽ-a!
Magnezij, Omega-3 in Železo.
Ti trije nutrienti so se izkazali za izjemno koristni pri podpori menstrualnega cikla. Kljub temu, da jih najdemo v določenih živilih, pa jih telesu ne moremo zagotoviti v zadostnih količinah, zato si lahko pomagamo s prehranskimi dodatki.
Magnezij: Si vedela, da lahko redno uživanje magnezija blagodejno vpliva na zmanjšanje bolečin med menstruacijo, PMS-om in zaprtostjo?
Omega-3 maščobne kisline: so izjemno koristne za naše reproduktivno zdravje, hormone in seveda menstrualni cikel. So tudi odlična podpora črevesnemu zdravju, podpirajo pa tudi krvožilni sistem ter možgane.
Kako pa si lahko zagotovimo čim več Omega-3 maščobnih kislin s hrano?
- V prehrano vključi mastne morske ribe vsaj 2-3x tedensko
- V prehrano vključi tudi semena in oreščke (najbogatejši z Omega-3 maščnobnimi kislinami so lanena in chia semena, konopljina semena in orehi)
Pri prehranskih dodatkih pa pazi, da pri izdelku vedno preveriš njegovo vsebnost EPA. Le-ta mora biti čim višji (nekje okoli 1000 enot/dan).
Železo: Si vedela, da ženske potrebujemo več železa kot moški? Eden izmed glavnih dejavnikov pri tem je seveda menstruacija, kjer ženske s krvavenjem izgubljamo tudi železo.
Če nam železa primanjkuje, obstaja večje tveganje za težave s ciklom – krvavitve med menstruacijo so lahko šibkejše ali močnejše, pomankanje železa pa se lahko odraža tudi kot utrujenost in izčrpanost. Pri vsem tem pa si velja še zapomniti, da se med nosečnostjo in po porodu potrebe po železu še povečajo.
Da bi svojemu telesu zagotovile zadostno mero železa, vedi, da obstajata dve obliki železa – hemsko in nehemsko železo.
- Hemsko železo najdemo v živalskih proizvodih, kot so goveje meso, jetra in školjke
- Nehemsko železo pa najdemo v rastlinski hrani, kot so stročnice, tofu, oreščki, špinača.
Smiselno je, da v prehrani kombiniramo obe vrsti železa, saj lahko le tako zagotovimo pravo kombinacijo in pomagamo pri absorpciji železa.
Seveda pa obstajajo določena stanja, ko naše telo potrebuje več železa, kot ga lahko zagotovimo s hrano. V takšnih primerih zaloge nadomeščamo z ustreznimi prehranskimi dopolnili.
Kako torej vem, kje v ciklu se nahajam?
Prvi dan menstrualnega cikla, se prične z mesečno krvavitvijo (menstruacijo). Takrat začneš šteti dneve cikla. Prvi dan normalnega/močnega toka menstruacije je prvi dan cikla. Prav tako je to tudi začetek prve faze cikla, ki ji pravimo folikularna faza. V tej fazi jajčnik proizvede zrelo jajčno celico. Od prvega dne cikla, hormoni v krvi iz dneva v dan postopoma naraščajo, njihove vrednosti se povišajo in če predpostavimo, da mesečni cikel traja 28 dni, se okoli 14. dne zgodi ovulacija (traja samo 12-24ur). Ovulacijo lahko v grobem opišem kot izločitev dozorelega jajčeca iz dominantnega folikla.
Folikularni fazi sledi lutealna faza. V tem obdobju se tvoja maternica pripravlja na morebitno nosečnost z debeljenjem notranje sluznične stene – endometrija. V kolikor pride do oploditve in ugnezditve, bo ta zadebeljena plast plod oskrbovala s potrebnimi hranili.
Če do oploditve ne pride, se bo v tej fazi, odebeljena sluznica, pričela luščiti, kar izkusiš v obliki menstruacije. Telo na nek način sčisti maternico in jo pripravi na naslednji cikel, v katerem se bo potencialno lahko zgodila oploditev.
Kot zanimivost lahko povem, da je folikularna faza tista, ki najbolj variira po dolžini trajanja pri vsaki zdravi posameznici in sicer nekje 10-16 dni. Seveda nimamo vse ženske popolnega cikla, kjer lutealna in folikularna faza trajata enako dolgo, zato je nemogoče predpostaviti, da vse ženske vsak mesec ovuliramo na 14. dan cikla. Upoštevati moramo tudi hormonske motnje, kot so policistični jajčniki, PCOS ali pa druge sistemske motnje, kot so miomi, endometrioza,… Vsa taka stanja lahko zmotijo delovanje in trajanja cikla.
Simptotermalna metoda
Tako – pa sem v grobem opisala potek našega mesečnega cikla. Sedaj pa se bom dotaknila še zgoraj napisanega, kjer sem omenila, da opažam preveliko nepoznavanje svojega telesa pri ženskah v vseh starostnih obdobjih.
Verjetno te sedaj že zanima, kako in na kakšen način lahko začneš svoje telo bolj opazovati in kako se naučiš prebrati določene znake, ki jih, kljub temu, da so kar precej jasni, marsikdaj ne prepoznamo in posledično nismo nanje niti pozorne.
Ne vem, če veš, ampak obstaja zelo dodelana metoda, ki se ji reče simptotermalna metoda. To metodo lahko uporabljamo kot metodo naravnega načrtovanja družine ali pa kot naravno kontracepcijo.
Simptotermalna metoda pomeni, da spremljamo več telesnih znakov, kot so bazalna temperatura, sluz materničnega vratu ter njegov položaj. Z razumevanjem teh telesnih znakov lahko na podlagi določenih pravil definiramo plodne in neplodne dneve.
Pa se dotakniva zgoraj naštetih telesnih znakov, ki jih pri simtotermalni metodi opazujemo.
Bazalna temperatura pokaže nivo progesterona, plodna sluz materničnega vratu pa je kazalnik nivoja hormona estradiola. Na začetku menstrualnega cikla, ko se folikli pričnejo razvijati, se prične sproščati tudi hormon estradiol. Bolj kot se približujemo ovulaciji, več je plodne sluzi, katera je tudi po strukturi in videzu drugačna. Bolj, kot se približujemo ovulaciji, bolj je tudi maternični vrat mehkejši, bolj odprt in spreminja svojo lego.
Koža in kontraceptivi
Kljub temu, da spremljanje svojih telesnih znakov ni nobena znanost, pa verjamem, da je mladim vseeno lažje, če namesto tega raje uporabljajo kontracepcijo.
Na tem mestu pa se bom dotaknila še pogosto perečega vprašanja, ki se glasi »kaj sploh so kontracepcijske tablete in kako delujejo?«
Kontacepcijske tablete so tablete, ki vsebujejo hormone – bodisi samo progesteron ali pa kombinacijo progesterona in estrogena. Uporabljajo se za preprečevanje zanositve in sicer tako, da v jajčniku zavrejo sprostitev jajčeca in zgostijo plodno sluz materničnega vratu na način, da postane za semenčice neprehoden.
Veliko zdravnikov kontracepcijo predpiše dekletom, ki imajo težave z aknasto kožo in mozoljčki. Po drugi strani pa se stanje kože z jemanjem kontracepcije lahko tudi drastično poslabša. S problematiko aken se namreč lahko srečajo tudi dekleta, ki prej niso imele teh težav. Se sprašuješ zakaj?
Enostavno zato, ker kontraceptivi tako, da umetno dodajajo hormone v telo. Problem nastane, ko ženska prekine s kontracepcijo, saj se mora telo po umetno dodanih hormonih postaviti nazaj na svoje noge, kar pa lahko traja nekaj časa. Stanje s kožo pa po končani kontracepciji lahko niha nekje do dve leti, seveda odvisno od vsake posameznice.
Ženska, ki dobi akne s tem, ko prične s kontracepcijo bo to težavo imela vse dokler z jemanjem ne bo prenehala. Tukaj je na tehtnico potrebno postaviti kaj nam več pomeni – zaščita ali lepa koža.
Vedeti moraš, da je hormonsko ravnovesje za žensko telo izredno pomembno. V kolikor hormonski cikel ni v harmoniji, smo dovzetnejše za različne spremembe, psihične in fizične. Med fizične spremembe pa seveda sodi tudi izgled naše kože. Ko naše telo hormonsko ni v ravnovesju, se lahko pričnejo pojavljati različne problematike, ki pa niso samo akne in nečistoče. Koža lahko postane suha in dehidrirana ali pa nasprotno – hiperaktivna in izloča preveč sebuma. Lahko smo dovzetnejše tudi za pigmentne madeže. Tudi rast dlačic po obrazu se lahko spremeni – pričnejo rasti črne in trde dlake na področju brčic, brade in lic.
S takimi problematikami se srečujemo tudi pri nas v estetskem centru. Vendar velja omeniti, da pri ženskah, ki imajo hormonske probleme rezultat v večini primerov ne more biti primerljiv s tistimi, ki hormonskega neravnovesja nimajo. Hormoni pri ženski predstavljajo sistem, ki pogojuje njeno celotno delovanje – in koža ni pri tem nikakršna izjema.
Tako, pa smo prišle do konca. Če imaš o povezavi med hormoni in tvojo kožo še kakšno vprašanje, pa nas kar pocukaj za rokav.