PCOS. Najverjetneje ni med nami nobene, ki ne bi vsaj enkrat v življenju slišala za sindrom policističnih jajčnikov. Pa si vedela, da bolezen prizadene kar 5 do 10 % žensk po vsem svetu? In da je kar 50 % takih, ki se z boleznijo sooča brez nobene diagnoze? Ja, podatki res govorijo zgodbo zase.
In ker je september mesec ozaveščanja o PCOS (ja, četudi se res že počasi izteka), se nam zdi pomembno, da tudi me spregovorimo nekaj o tej temi. In o njegovem vplivu na kožo.
Saj veš, jasno in glasno. Brez nobenih tabujev. In z ogromno praktičnimi nasveti. Torej točno na tak način, kot si od nas navsezadnje že vajena 😊.
Pa začnimo na začetku – torej pri opredelitvi PCOS in njegovih simptomih.
Kaj je PCOS?
PCOS je pogosta hormonska motnja pri ženskah v rodnem obdobju, ki prizadene različne dele telesa in povzroča celo vrsto neprijetnih simptomov, ki pa se lahko od posameznice do posameznice močno razlikujejo. In prav to je velikokrat tudi razlog, da PCOS (pre)večkrat ostaja spregledan. Deklice in ženske iz različnih razlogov ne prepoznavajo simptomov ali pa o njih – velikokrat tudi zaradi sramu – ne poročajo svojemu zdravniku ali ginekologu. Če pa k temu prištejemo še dejstvo, da so družinski zdravniki preobremenjeni in čakalne dobre pri endokrinologih bistveno predolge, potem si lahko predstavljaš, kam pes taco moli.
Zato si zapomni: preventiva je boljša kot kurativa. Spoznaj svoje telo in bodi njegov glas razuma. Ker vedi – če ti ne boš poskrbela zanj, ne bo zanj poskrbel nihče.
In ne, ne želimo te prestrašiti. Želimo samo, da veš, da je sindrom policističnih jajčnikov resno stanje. In kot tako moreš proti njemu tudi nastopiti.
Kaj pa se sploh skriva v ozadju PCOS?
V prvi vrsti gre za stanje, pri katerem so v jajčnikih številne drobne ciste. Te ciste so drobni folikli z nezrelimi celicami, ki za razliko od foliklov v normalnih jajčnikih ne rastejo in ovulirajo, temveč proizvajajo prekomerne količine moških hormonov (testosterona), ki se izločajo v kri. In sedaj lahko zmotno misliš, da imajo tiste ženske, ki imajo ciste na jajčnikih, sindrom PCOS. Pa temu žal ni tako. Raziskave so namreč pokazale, da kar 30 % žensk s PCOS cist na jajčnikih sploh nima. In ravno zato ginekologi za postavitev diagnoze upoštevajo kriterije, ki so jih sprejeli leta 2003 v Rotterdamu na pobudo Evropskega združenja za humano reprodukcijo in embriologijo. O sindromu PCOS torej govorimo takrat, ko sta prisotna vsaj dva od treh simptomov:
- menstrualni ciklus daljši od 35 dni (oligomenoreja) ali odsotnost menstruacije (amenoreja)
- akne, prekomerna poraščenost poraščenost (hirzutizem), plešavost ali povečane vrednosti moških spolnih hormonov
- policistični jajčniki, kar ginekolog potrdi z ultrazvočno preiskavo
Prejela si diagnozo PCOS. Kako naprej?
Če si se v preteklosti že soočila s tem izzivom ali pa se z njim soočaš ravno sedaj, se boš verjetno kar močno poistovetila z naslednjimi besedami. Torej – prejela si diagnozo PCOS. Počutiš se jezno, nemočno. Sprašuješ se, kako naprej. Zavedaš se, da pot ne bo lahka ampak obenem tudi veš, da v sebi premoreš veliko moči.
In ko mine začetni šok (ali pa huronsko olajšanje, ker končno veš, kaj se dogaja s tvojim telesom), nastopi obdobje sprememb. Obdobje učenja. Prilagoditev. In zavedanja, da vse ni tako črno, kot se je mogoče zdelo na prvi pogled. In globoko v sebi veš, da če se boš poglobila v svoje težave in simptome, boš hitro našla načine, ki ti jih bodo pomagali zmanjšati ali odpraviti. To pa ti bo navsezadnje omogočilo, da spet prevzameš nadzor nad svojim življenjem.
Ali veš? Obstaja genetska nagnjenost k PCOS, pri čemer ima družinska anamneza pomembno vlogo pri tveganju za razvoj te bolezni.
Menstrualne težave, neplodnost, prekomerna telesna teža, nespečnost, motnje razpoloženja, poraščenost, zastajanje vode, napihnjenost in da – tudi težave s kožo.
Vse to je repertoar simptomov, ki lahko prizadenejo tiste predstavnice nežnejšega spola, ki se borijo s PCOS.
In glede na to, da smo me specializirane za problematiko kože, se bomo v nadaljevanju podrobneje posvetile prav vplivu PCOS na kožo. Saj si verjetno to kar potiho pričakovala, kajne? 😅
Vedeti moraš, da PCOS tvojo kožo spremeni. Spremeni, kako izgleda in kakšna je na dotik. In ker so ravno kožne spremembe tiste, ki so največkrat najprej opazne, lahko tudi velikokrat zamajajo samopodobo in negativno vplivajo na samozavest. Popolnoma jasno nam je, če se vrtiš v začaranem krogu nasvetov, ki obljubljajo čudež, od tega pa nič. In razumemo te, da ti je brez pudra nerodno iti med ljudi, za piko na i pa te pestijo še težave na drugih področjih. Ampak hej – tukaj smo zato, da ti pomagamo. In zborbamo kolikor se le da.
Kako se kaže PCOS na koži?
V večini primerov se PCOS na koži kaže v obliki mastne kože in aken, motenj pigmentacije, dermatoz, večje poraščenosti obraza ter kožnih izrastkov.
- Prekomerna poraščenost (hirzutizem): pri prekomerni poraščenosti gre za prekomerno rast terminalnih dlak na androgeno odvisnih območjih oziroma na delih, ki so sicer bolj značilni za moške (npr. brada, nad zgornjo ustnico, zgornji del hrbta, prsni koš).
- Mastna koža in akne: približno 20 do 40 % žensk s PCOS naj bi imelo akne, ki nastajajo predvsem po obrazu (predel brade), hrbtu in na prsih. Androgeni povzročajo proizvodnjo sebuma (snov, ki skrbi za voljnost kože in las). Ženske, ki imajo težave s kožo, imajo v krvi običajno višje ravni androgenov oziroma moških hormonov. Ti spodbujajo čezmerno tvorbo sebuma, ta pa ovira naravni proces luščenja celic, kar povzroči nastanek komedonov oziroma zamašenih mešičkov.
- Dermatoze: vnetni procesi na koži se poleg aken kažejo tudi v različnih oblikah dermatoze, najpogostejši je seboroični dermatitis, za katerega so značilne belo rumene luske, ki se najpogosteje pojavijo na predelih kože, kjer je veliko žlez lojnic (osrednji del obraza, obrvi, lasišče, prsni koš, zgornji del hrbta).
- Motnje pigmentacije: PCOS lahko vpliva tudi na nastanek motenj pigmentacije, ki se kažejo kot hiperpigmentacija ali hipopigmentacija. Pri hiperpigmentaciji je koža na videz zadebeljena in hrapava s pigmentacijo, običajno pa se pojavi na zadnji strani vratu, pod pazduhami, pod prsmi in na notranji strani stegen.
- Nastanek kožnih izrastkov v obliki fibromov in keratoz
Boj s hormonskimi aknami se začne v telesu.
Prvi korak pri borbi s kožno problematiko je zavedanje, kaj se dogaja v tvojem telesu. Nato je pomembno, da spremeniš določene (nezdrave) navade in si pomagaš z načini, ki jih tvoj organizem potrebuje za podporo in bolj optimalno delovanje.
Kako si lahko pomagaš sama?
- Redno čiščenje kože in sestavljena rutina za nego kože: redno čiščenje je prvi korak k zdravi koži. Ampak bodi pazljiva: čiščenje ne sme biti preveč agresivno. Čistila za kožo vedno izbiramo glede na tip kože in navade, ki jih imamo. Priporoča se predvsem metoda dvojnega čiščenja, kar pomeni, da najprej z nežnim oljnim čistilcem »raztopimo« ličila in SPF zaščito (za katero upamo, da veš da ni »obvezna« samo poleti!), v drugem koraku pa očistimo kožo s pomočjo čistilnega mleka, pene itd. Vedno izberi take čistilce, ki so nežni do kože in ne vsebujejo nepotrebnih dražečih snovi. Poleg tega ti svetujemo tudi, da se držiš sestavljene rutine za nego kože. To pomeni, da točno veš, katere izdelke uporabljaš oziroma kateri izdelki so primerni za tvoj tip kože; da poznaš svojo problematiko in cilj, ki ga želiš doseči.
- Obisk strokovnjaka in izbira primernih tretmajev (protivnetno delovanje, kislinski pilingi, laserski tretmaji): kislinski pilingi se v splošnem uporabljajo pri aknah in nečistočah, pri izboljšanju teksture kože, pri reševanju dehidriranih in pustih kož, za hiperpigmentacije in melazme, za obnovo kože, izboljšanje stanj brazgotin, zmanjšanje por, uravnavanje mastnosti kože in podobno. Ker pa jih imamo na voljo kar 10 različnih vrst, se za »ta najbolj ustreznega« (mi rečemo kar »the one«) zate odločimo po poglobljeni analizi.
- Celostni pristop pri reševanju kožne problematike, kot ti ga ponuja tudi Estetika Barbeeleen
- Izogibanje izdelkom, ki niso namenjeni tvojemu tipu kože – izogibaj se predvsem izdelkom z dišavami in barvili ter drugimi dražečimi stvarmi, pa tudi domačih pripravkov in grobih mehanskih pilingov
- Poznavanje hormonskega ciklusa in informiranje
- Zaščita kože pred UV
- Uravnotežena prehrana in izogibanje stresu
Zelo veliko lahko narediš že s spremembo načina prehranjevanja. Veliko živil namreč v našem telesu sproža vnetja. Taka živila so na primer mlačni izdelki, gluten, sladkor, alkohol in različne kemikalije, ki se uporabljajo za predelavo živil.
Popolna PCOS dieta sicer na obstaja, saj se naša telesa razlikujejo, skupna točka so le živila, ki znižujejo vnetja v telesu. V prehrano zato obvezno vključi dovolj sveže in sezonske zelenjave ter sadja. Ta živila namreč vsebujejo različne spojine, ki delujejo protivnetno, hkrati pa imajo blagodejen učinek na pomembne bakterije v našem črevesju. Pomembno je tudi, da v prehrano vključiš tudi živila, ki vsebujejo vlaknine, saj bodo poskrbela za bolj uravnovešeno prebavo. Zdravo črevesje je namreč osnova za zniževanje vnetja v telesu.
Poleg prehrane je pomembno tudi obvladovanje stresa. Tudi stresni hormon kortizol lahko povzroča akne in druge spremembe na koži. Pri zmanjšanju stresa si lahko pomagaš z vodeno meditacijo, masažo, sprehodi v naravo ali s čimerkoli, kar bo umirilo tvoje misli in prekomoren odziv telesa.
Obišči Estetiko Barbeeleen in se prepusti celostni in poglobljeni obravnavi
Pot do zdrave in lepe kože je dolga, vendar izvedljiva. Ker imamo tudi sami izkušnje s PCOS, te slišimo, razumemo in pomagamo. Zapomni si, da je pri PCOS najpomembnejše prav sprejemanje stanja. To pomeni, da se naučiš živeti s tem in si kar se da potrpežljiva. Saj veš, konstantnost dela čudeže.
Če pa te motijo odvečne dlake na obrazu, pa ti lahko pomagamo z našim novim diodnim laserjem oziroma z laserskim odstranjevanjem dlak.
P.S. Nekaj več o diodnem laserju bomo predstavili prav v naslednjem blogu, zato ostani z nami in se beremo kmalu!