Si kdaj razmišljala, zakaj ti pred menstruacijo tako zelo paše čokolada ali pa – če spadaš med tiste, ki bolj obožujejo slano – čips?
In se ti je že kdaj zgodilo, da si se v obdobju med menstruacijo zjokala na reklamo za WC papir?
Recimo, da za ta občutja lahko »okrivimo« tisto občutljivo »žensko obdobje«… Če pa te ta trenutek vprašam, kje v cilku si, mi znaš odgovoriti?
Opažam, da preveč žensk ve absolutno premalo o svojem mesečnem ciklu. Stvar je namreč taka, da to, kar nas učijo v šoli, ni niti vrh ledene gore, kaj šele, da bi segli pod morsko gladino do njenega začetka.
Zato sem se danes odločila, da napišem nekaj na temo našega mesečnega cikla in poizkusim podati osnovne informacije, iz katerih upam, da se boš naučila nekaj novega in z novimi spoznanji oplemenitila svoj vsak dan. Ker pa ne morem iz svoje kože, bom naš mesečni hormonski cikel združila s priporočili za nego obraza in samimi tretmaji. Zanimiva tematika, kajne?
Če si na dermokorekturnih tretmajih redna »stranka«, lahko opaziš, da postopka ne čutiš vedno enako. Na to vpliva tvoje razpoloženje, ki pa je lahko zelo pogojeno tudi s tem, kje v ciklu se nahajaš.
Pa poglejva, kaj vse se v resnici dogaja.
Preden se lotiva, pa še pomembna informacija – cikel bom v vseh nadaljnjih poglavjih razdelila na štiri osnovne faze, iz katerih bom tudi izhajala.
- Menstrualna faza
Trajanje: nekje med 3-7 dni (prosim upoštevaj, da so to podatki za povprečen cikel, dolg nekje 29-30 dni).
Počutje: si bolj »počasna«, imaš manjši fokus, počutiš se slabše, imaš manjšo fizično in psihično zmogljivost, potrebuješ več počitka, prisotno je tudi nihanje čustev.
Prednosti: brez slabe vesti si privošči nekaj več počitka. Prebereš lahko kakšno dobro knjigo, pogledaš svoj najljubši film in imaš dan čisto »na off«.
Slabosti: manjši fokus, slabše počutje, manjša fizična in psihična zmogljivost, nihanje čustev.
Koža: ko govorimo o koži, je v tej fazi naša problematika lahko kar precej slabša, saj se v predhodni fazi (v lutealni fazi) lahko že začnejo pojavljati določene problematike, kot so nečistoče in akne. Tudi hiperpigmentacije so lahko bolj vidne, sama koža pa se lahko precej bolj masti. Vse to pa se skozi menstruacijo samo še podaljša.
Tretmaji: zaradi vsega zgoraj opisanega, ti bodo bolj ustrezale nežne in razvajalne nege, ki pa naj bodo prilagojene tvoji trenutni problematiki. Priporočam tudi bolj protivnetne postopke, kjer bomo kožo in njene izbruhe probali čim bolj pomiriti.
2. Folikularna faza
Trajanje: od končane menstruacije pa nekje do 14. dneva cikla traja folikularna faza (prosim upoštevaj, da so to podatki za povprečen cikel, dolg nekje 29-30dni)
Počutje: to je faza, ko imaš največ energije, tudi tvoje počutje je na vrhuncu.
Prednosti: faza zorenja jajčeca, faza največje fizične in psihične zmogljivosti, motivacija in fokus sta na višku, imaš »polne baterije«.
Slabosti: ker imaš tako visok skok energije, skušaš postoriti vse za nazaj, zato se preveč ženeš.
Koža: kar se je pojavilo na koži med lutealno fazo in menstruacijo, začne v folikularni fazi pojenjati in se vračati v normalno stanje. Stanje kože se torej vrne v običajne tirnice, umirijo se izbruhi aken in nečistoč, koža se ne masti tako hitro.
Tretmaji: to je najbolj primeren čas za intenzivnejše nege (microneedling, kislinski pilingi), saj si najmanj občutljiva na bolečino. Prav tako pa v primeru močnejših izbruhov aken, priporočamo protivnetne postopke, ki bodo stanje pomagale čim bolj popraviti.
3. Ovulacija
Trajanje: ovulacija se v povprečnem ciklu zgodi nekje na 14. dan mesečnega cikla (prosim upoštevaj, da so to podatki za povprečen cikel, dolg nekje 29-30dni)
Počutje: počutiš se najbolj zapeljivo (najbolj si si všeč pa sploh ne veš zakaj, nekaj se zdi drugače in lepše).
Prednosti: imaš največji libido, saj so to tvoji plodni dnevi, pojavi se tudi plodna sluz, temperatura telesa pa je v tej fazi najvišja.
Slabosti: jih ni, girl power na višku! 😊
Koža: Koža izgleda najlepše, stopnja problematike je takrat lahko najnižja. V tej fazi koža najbolj deluje v harmoniji, saj lahko hitro opazimo zdrav sijaj. Koža deluje tudi bolj spočita in bolj napeta.
Tretmaji: privošči si kakšno nego, ki bo še bolj poudarila tvoj naraven glow.
4. Lutealna faza
Trajanje: je faza, ki nastopi po ovulaciji in traja do menstruacije, in sicer nekje od 15. dneva pa do 29-30 dneva cikla (prosim upoštevaj, da so to podatki za povprečen cikel, dolg nekje 29-30dni)
Počutje: občutek imaš, da si brez energije, pojavi se utrujenost, zdi se ti tudi, da imaš prazne baterije in kar hrepeniš po hrani (običajno sladki, lahko tudi slani). V tej fazi se tvoj bazalni metabolizem poveča za kar 10-20 % kar pomeni, da boš v mirovanju za vzdrževanje osnovnih funkcij telesa potrebovala več kalorij (nekje med 200-300 več). V tem obdobju pred menstruacijo večina od nas čuti nenadzorovano lakoto ali pa ima vsaj povečan apetit. Zdaj veš, da je to popolnoma normalno in kar je še bolj pomembno – zdaj poznaš tudi razlog, zakaj se to dogaja.
Pogosto pa se dogaja tudi to, da se hitro znajdemo v začaranem krogu nenadzorovane lakote. S tem ko poješ manjši obrok (ker se bojiš, da bi pojedla preveč), hitro spet postaneš lačna. Pade ti energija, zato imaš noro potrebo po sladkarijah. Seveda si vzameš čokolado (ali čips), saj meniš, da boš le tako lažje zdržala do naslednjega obroka. Bolj strokovno razloženo pa to pomeni, da se ti v krvi hitro dvigne glukoza, ki nato tudi močno pade. Rezultat tega je, da si ponovno hitro lačna.
Kako pa se lahko tega rešiš?
Majhen, ptičji obrok, ki te niti približno ne nasiti, zamenjaj za uravnotežen obrok, ki te bo dejansko nasitil. Čez dan dodaj še kakšno uravnoteženo malico (ogljikove hidrate »obleci« tako, da jim dodaš beljakovine in maščobe), saj boš le na tak način imela dovolj energije in boš precej boljše razpoložena.
Prednosti: brez slabe vesti poskrbi, da se boš v svoji koži počutila odlično. Privošči si dovolj počitka in kvaliteten spanec.
Slabosti: počutje se bo znova spustilo, zato boš manj produktivna.
Koža: V tej fazi preidemo iz dobrega stanja kože v malo slabše. V tej fazi se stanje kože zopet prične počasi in postopoma slabšati, saj gre cikel proti koncu, kar pomeni, da se telo ponovno pripravlja na menstruacijo. Hormoni, ki so odgovorni za to, da poskrbijo za ustrezno ugnezditev oplojenega jajčeca se začnejo zmanjševati, v ospredje stopi progesteron, ki s seboj prinese menstruacijo.
Tretmaji: če si nagnjena k nečistočam, oziroma veš, da se ti pred/med menstruacijo naredi kakšen mozoljček več, svetujem različico čistilne nege. Taka nega bo namreč poskrbela, da se izločanje sebuma spravi v ravnovesje. To pomeni, da bodo pore očiščene in povrhnjica hidrirana, kar bo rezultiralo v manj nečistoč preko mesečne krvavitve. Prav tako pa ne pozabi tudi na malo razvajanja in masaže 😊.
Če povzamemo – kdaj je torej najbolj primeren čas za izvajanje dermokorekturnih tretmajev?
Faza v kateri se počutimo na višku svojih spodobnosti je folikularna faza. Takrat smo najmanj občutljive tako v čustvenem kot fizičnem smislu. Najbolj neprimeren čas pa je seveda čas pred menstruacijo in čas med menstruacijo. Vsaka ženska ima v tem rangu svoje obdobje, ko se počuti najobčutljivejšo. Tudi znanstveno velja, da smo ženske v menstrualni fazi najbolj čuteče. Čustva občutimo na potenco, kar pomeni, da lahko tudi bolečino čutimo močneje. In ker je ta čas namenjen predvsem počitku in miru, ti svetujem, da raje ne posegaš po močnih tretmajih za obraz ali telo. Poudarjam, da za obrazne tretmaje, menstruacija seveda ni nobene kontraindikacije, te pa spodbujam, da začneš delovati v skladu s svojim ciklom in tako izboljšaš svojo produktivnost ter počutje.
Tako, pa smo prišle do konca prvega dela bloga. In kaj te čaka v drugem delu? Zagotovo še ena ogromnaaaa doza novega znanja! S tabo bom podelila nekaj nasvetov o tem, kako je z izdelki in nego kože doma; katere nutriente moraš obvezno vnesti v svojo prehrano, odgovorila ti bom na famozno vprašanje, kje točno v ciklu se nahajaš, za konec pa spregovorila še o simptotermalni metodi 😊.
Se beremo že zelo zelo kmalu!
Kaja