Si že kdaj slišala za mikrobiom kože? Ali pa za trditev, da je zdravje tvoje kože odvisno od tvojih bakterij?
Hmmm, ti ni čisto jasno, o čem govorimo, kajne?
Razumemo te. In te prav nič ne obsojamo 😊. Danes smo si namreč za blog izbrale tematiko, za katero menimo, da je premalo poznana in kar malce spregledana, obenem pa tako zelo pomembna, da si res želimo, da bi zanjo izvedelo čim več ljudi. In ker vemo, da boš tudi v tem letu čedalje več slišala o mikrobiomu, smo se odločile, da ti ga predstavimo malce bolj podrobno. Saj veš, da boš vedela, o čem je govora.
Kaj je kožni mikrobiom?
Pa začnimo od začetka. Mikrobiom lahko opredelimo kot skupnost organizmov (to so bakterije, glive, virusi), ki živijo na določenem območju in vplivajo na naše zdravje. Največ mikroorganizmov najdemo v črevesju, ustni votlini, nožnici in seveda, na koži – v roženi plasti povrhnjice. Ena izmed najvidnejših vlog mikrobioma je spodbujati razvoj imunosti, preprečevati razvoj bolezni, spodbujati proces celjenja ran in podobno.
Mikroorganizmov pa ne najdemo samo na površju, ampak tudi v globljih plasteh kože, kjer se hranijo s sestavinami sebuma in znoja ter s kožnimi celicami.
Pa ste vedele, da je kožni mikrobiom, ki ga imate od rojstva, odvisen tudi od tega, ali ste se rodile s carskim rezom ali vaginalno? In ko rastemo, nanj vplivajo geni, prehrana, način življenja, okolje, izpostavljenost UV-žarkom in onesnaženost zraka? Kar zanimivo, kajne?
Kakšna je torej vloga mikrobioma v naši koži?
Čeprav se veliko drobnih organizmov, ki živijo na naši koži, sliši kar malce neprivlačno, pa imajo slednji ključno vlogo pri ohranjanju zdravja naše kože. Uravnotežen kožni mikrobiom je namreč bistvena sestavina kožne pregrade, ki pomaga preprečevati prodiranje škodljivih patogenov in mikrobov ter pomaga pri ohranjanju hidratacije, ravni pH in splošne celovitosti kože. Mikrobiom podpira tudi imunski sistem kože ter uravnava strukturna in celična vnetja.
! Si vedela, da vsak človek v svojem telesu hrani približno toliko mikroorganizmov, kot je telesnih celic, kar znese približno 20 do 40 bilijonov?
Ali je kožni mikrobiom isto kot kožna bariera?
Absolutno NE. Mikrobiom je del kožne bariere. Bariera koža je namreč sestavljena iz različnih komponent, ki delujejo tako, da kožo zaščitijo pred zunanjimi dejavniki. Kožna bariera vključuje:
- mikrobiom (dobro uravnotežen mikrobiom je ključ do zdrave in dobro delujoče kožne bariere)
- kislinski plašč (tanek, zaščitni sloj, ki ga tvorita kombinacija sebuma in znoja. Koži daje rahlo kisel pH, kar je popolno okolje za razmnoževanje koži prijaznih mikroorganizmov in uničevanje škodljivih)
- lipidni sloj (maščobe, ki pomagajo preprečevati izgubo vode iz kože in kožo ščitijo pred škodljivimi snovmi in virusi)
Mikrobiom vsakega človeka je edinstven.
Kar pomeni, da na svetu nima nobena popolnoma enak mikrobiom, kot ga imaš ti. Ker pa življenje ni vedno z rožicami postlano, tudi vse bakterije niso »dobre« in koristne za tvojo kožo. Včasih se lahko zgodi, da mikrobiom postane neuravnotežen.
Ostanimo še malo pri pozitivnem vidiku … Dobre bakterije predstavljajo jedro mikrobiote in jih v koži najdemo že od mladih let. So popolnoma stabilne in prispevajo k imunski obrambi ter preprečujejo kopičenje »slabih« bakterij v koži.
Osnovna mikroflora pa se lahko spremeni. In v tem primeru se vse obrne na glavo.
Spremembe mikroflore v največji meri nastanejo zaradi hormonskih sprememb in sprememb v okolju ali življenjskem slogu. In če pride do tega, se nam ne piše nič dobrega, saj se vanjo lahko naselijo čisto pravi škodljivci! Ja, prav si prebrala. Če pride do prekomerne rasti nezdravih bakterij, kot je Staphylococcus aureus, se lahko epidermis in mikrobiom porušita in povzročita suhost, srbenje in rdečico ter celo kožna stanja, kot je ekcem, dermatitis, vnetja kože. Dober primer so tudi akne, kjer pride do prekomerne rasti bakterij C. acnes, kar vodi v razvoj vnetnih papul in pustul.”
Sedaj ti je pa že kar precej poznano, kajne?
In kateri so tisti dejavniki, ki povzročijo, da postane mikrobiom kože neuravnotežen?
- Antibiotiki – čeprav so koristni na druge načine, lahko nenamerno povzročijo neravnovesje v kožnem mikrobiomu, saj uničijo tako škodljive kot koristne bakterije
- Agresivna čistila in preagresivno čiščenje kože- močna mila ali čistila odstranijo naravna olja kože ter škodljive in koristne bakterije
- Prekomerna uporaba izdelkov za nego kože – ne opozarjamo zastonj, da velikokrat »manj pomeni več«. Uporaba prevelikega števila izdelkov ali njihova prepogosta uporaba (še posebej takih, ki niso primerna za tvojo kožo) lahko povzročijo hude motnje v kožnem mikrobiomu
- Neustrezna prehrana in način življenja – ja, če si mislila, da se bomo tej temi izognili, si se pošteno motila. Nezdrava prehrana in način življenja (kot na primer uživanje prevelikih količin predelanega sladkorja ali kajenje) lahko negativno vplivata na kožni mikrobiom. Drugi dejavniki življenjskega sloga vključujejo še kronični stres ter pomanjkanje hidracije in spanja. Nič presenetljivega, kajne?
- Okoljski dejavniki – onesnaženje, UV-sevanje in ekstremne temperature so stresni dejavniki, ki lahko spremenijo sestavo in raznolikost mikrobne skupnosti na površini kože. In tudi zato ti vedno polagamo na srce, da kožo z zaščitnim faktorjem uporabljaš na vsakodnevni bazi! 😊.
Verjetno si do sedaj že ugotovila, da na zdravje mikrobioma vpliva veliko dejavnikov, za katere pa – dobra novica – lahko poskrbiš tudi sama.
Kako? Povsem enostavno!
V splošnem koža predstavlja zelo malo hrane za mikroorganizme; zagotavlja predvsem lipide, zelo malo ogljikovih hidratov in kislo ali močno slano okolje. In kljub temu, da koža na splošno ni preveč prijazna do bakterij, pa so se nekatere prilagodile temu težkemu okolju in postale komenzali (organizmi, ki uporabljajo hrano iz gostiteljevega notranjega ali zunanjega okolja, ne da bi vzpostavili tesno povezavo z gostiteljem).
Zato je nadvse pomembno, da svoj mikrobiom hraniš. In v boju s škodljivimi mikroorganizmi odideš kot zmagovalka!
Mikrobiom se uravnava in vzpostavlja sam, nanj pa lahko, poleg s hrano, življenjskim stilom itd., vplivamo tudi s pravilno nego kože in kozmetičnimi izdelki:
- Bodi pozorna na prave sestavine za nego kože: na voljo je veliko mikrobom prijaznih sestavin za nego kože, na katere moraš biti pozorna. Prebiotiki delujejo kot hrana za bakterije in spodbujajo rast dobrih bakterij, ki lahko nadzorujejo slabe bakterije. Obstajajo tudi probiotiki, ki so živi sevi dobrih bakterij. Pravih probiotikov običajno ne najdemo v izdelkih za nego kože, saj isti konzervansi, ki dajejo izdelkom rok trajanja in preprečujejo okužbo z bakterijami, uničijo same probiotike. Zato izdelki za lokalno uporabo običajno vsebujejo prebiotike.
- Omisli si hidratantne izdelke, ki vsebujejo sestavine, bogate s hialuronsko kislino, peptidi in ceramidi. Slednji ne pomagajo le pri preprečevanju izsušitve in izgube vode, ampak tudi pri podpori mikrobioma za optimalno delovanje. Poškodbe, ki jih povzročajo prosti radikali, lahko spodbujajo tudi rast slabih bakterij, zato so antioksidativne sestavine, kot sta vitamin C in ferulinska kislina, koristne tudi za mikrobiom.
- Izogibaj se sestavinam, ki vključujejo konzervanse, površinsko aktivne snovi, eterična olja in dišave. Vsako agresivno ali preveč invazivno zdravljenje kože lahko izsuši kožo, odstrani kožno pregrado ali povzroči preveliko luščenje celic, kar vpliva tudi na splošno ravnovesje mikrobioma.
- Obiskuj tiste estetske tretmaje, ki povečajo vlažnost, vsebnost lipidov in uravnovesijo kožno pregrado. V kolikor si deležna intenzivnejšega tretmaja, moraš poskrbeti za ustrezno domačo nego kože po tretmaju. Ampak saj to že vse veš, saj te na to v našem salonu nenehno opozarjamo 😊.
- Poskrbi tudi za svojo prehrano: v svojo prehrano vključi čim več raznovrstne hrane in prehranskih dopolnil, ki temeljijo na prebiotikih (spodbujajo rast dobrih bakterij, to so neprebavljivi ogljikovi hidrati, na primer sadje in zelenjava, ki so hrana za bakterije) in probiotikih (to so zdrave bakterije, ki jih najdemo denimo v fermentirani hrani)
Ker vsi vemo, da je preventiva boljša kot kurativa, ti svetujemo, da začneš misliti tudi na svoj mikrobiom in na to, kako nanj vplivaš. Dobro uravnotežen mikrobiom je namreč ključ do zdrave in dobro delujoče kožne pregrade in prav to je tisto, k čimer navsezadnje pri negi kože tudi najbolj stremimo.
Se beremo kmalu in upamo, da si se danes kaj novega naučila 😊.