KRATEK POVZETEK PRVEGA DELA
Takole, prvi del bloga je za nami. Upam, da si od prejšnjih tematik kaj uporabnega odnesla. Dotaknila sem se teme ali res potrebujemo vse kar vidimo in slišimo na socialnih omrežjih. Govora je bilo o vplivu blogerjev in ostalih vplivnežev na socialnih omrežij, ki podajajo mnenja o kozmetičnih izdelkih. Spoznala si, da je to hitro lahko nevarno, zato se ujameš v past.
Ker se znajdeš v vrtincu informacij, ki jih ne znaš pravilno popredalčkati, nastane težava. Kupuješ izdelek za izdelkom. Kopičijo se v kopalnici, vendar za nobenega ne veš točno zakaj ga uporabljaš. Hitro impulzivno kupiš veliko izdelkov, ki niso primerni za tvojo kožo. Kot sva razdelali v prvem delu – obstaja več različnih tipov kože in problematik. Žal obstaja velika verjetnost, da oseba v katero na Instagramu polagaš vso zaupanje, nima istega tipa kože kot ti. Zato ji tudi odgovarjajo popolnoma drugačni izdelki, kot odgovarjajo tebi. Z dolgotrajno uporabo napačnih izdelkov si lahko pridelaš porušeno bariero, ki je ključna, ne samo za lepo kožo, vendar tudi za zdravo kožo, kar je tudi najbolj pomembno. Če te zanima več in prve polovice bloga še nisi prebrala, hitro skoči nazaj na prvi del, kjer boš našla vse podrobne informacije o prej opisanih temah.
Manj je torej res več. Uporabljaj kvalitetne izdelke, ne mešaj preveč aktivov hkrati. Dobri izdelki in nege so odlična naložba v kožo. Kvaliteta vedno prehiti kvantiteto.
Nadaljevanje bloga – vpliv letnih časov
Poleg vsega omenjenega v prvi polovici zapisa naju čaka še nekaj pomembnih tem, da boš v celoti lažje razumela zakaj tako eksplicitno poudarjam, da je uporaba pravilnih izdelkov za tvoj tip kože tako pomemben. Vendar na to vpliva več različnih dejavnikov, ne samo socialna omrežja, ampak mi in naša pomoč ter ti in tvoje poznavanje kože ter kozmetike. To je malo širši pojem, vendar zelo pomemben, saj v današnji poplavi samooklicanih strokovnjakov takih razlag ne najdeš.
Priznam, blog bi morala objaviti že več kot teden dni nazaj, vendar sva se z Barbaro odločili, da bom blog izdala v dveh delih, saj je tema tako obširna, a hkrati tako zelo pomembna in osnovna za kakršen koli nakup izdelka, ki ga imaš namen uporabljati. Zato sva pomislili, da bi bilo mogoče dobro blog malo razširiti in tematiko dobro razložiti.
V nadaljevanju boš lahko raziskala ali letni čas kaj vpliva na kožo in ali moraš izdelke le-temu prilagoditi.
PAST LETNIH ČASOV
Poleti si našla izdelek, nad katerim si navdušena. Vendar to navdušenje hitro mine, ko pred zimo ugotoviš, da ti ne odgovarja več. Razlog za to se lahko skriva v menjavi letnih časov. Naša koža skozi celo leto potrebuje različno nego in izdelke. Poleti večini odgovarjajo bolj lahki izdelki, medtem, ko so take vrste izdelki pozimi lahko premalo. Zakaj je temu tako?
KAJ SE DOGAJA NA POVRŠINI KOŽE?
Najprej se lotiva osnov, saj boš tako nadaljnje vrstice lažje razumela. Koža je naš največji organ in je resnično čudo. Ima nešteto različnih mehanizmov, vendar njena najosnovneša in najpomembnejša naloga je varovanje notranjega okolja od zunanjega. Ker pišem blog namenjen koži na obrazu, bo to tudi moj fokus.
Beriera in njena funkcija
Na površini kože se nahaja bariera. Bariera torej loči našo notranjost od okolja, ki se nahaja okoli nas. Je del hidrolipidnega plašča, ki pokriva vsako kožo naj bo stara, mlada, naj jo nosi moški ali ženka. Predstavlja film iz sebuma in lipidov, ki ščiti našo kožo pred vdorom mikroorganizmov in drugih tujkov. Ščiti nas tudi pred izgubo vlage.
Obe funkciji kožne bariere sta zelo pomembni, saj je od njiju odvisen izgled in zdravje kože same. Če je bariera zdrava, deluje optimalno in nam zagotavlja učinkovito zaščito pred prej omenjenimi tujki, tudi vlago odlično zadržuje v koži in tako ohranja našo kožo zdravo. V kolikor pa je bariera poškodovana, se na njej poznajo razpokice med katerimi lahko pride do vdora raznih snovi, ki jih koža ne želi, vlaga iz kože uhaja podobno kot zrak pri prebodenem balonu. Temu strokovno rečemo transepidermalna izguba vlage.
Kožno barierero si največkrat poškodujemo sami z nepravilno uporabo izdelkov, nepravilnim čiščenjem kože, z preveč različnimi aktivi v mnogo preveč različnih izdelkih. Dolgotrajna izpostavljenost tem dejavnikom na katere imaš stoodstotni vpliv lahko privede do resnejših težav s kožo, kot so dehidrirana koža, luščeča se koža, ekcemi, srbečica,… Vidiš zakaj je tako pomembno, da s svojo kožo ravnaš odgovorno?
Koža in vlaga
Za vlaženje naše kože pa je odgovoren drug mehanizem. Ta mehanizem predstavljajo naravni vlažilni faktorji. Več o njih v nadaljevanju.
Od kje koža dobi vlago?
Ko nastopijo zimski meseci zrak postane bolj suh, zunaj je seveda čutiti mraz. Pozimi zaradi kurjave, hitre menjave toplega (notranjost hiše, stanovanja,…) in hladnega okolja (zunanje okolje, ko stopimo iz varnega toplega zavetja), koža hitreje izgublja vlago. Transepidermalna izguba vlage je povišana. Kaj to pomeni?
Za vzdrževanje vlage v naši koži so odgovorni naravni vlažilni faktorji, ki se nahajajo v roženi plasti, zlasti v korneocitih in so snovi, ki nase vežejo vodo. Poleti je zunaj zrak bolj vlažen, zato lahko NMFji konstantno iz zunanjega okolja nase pritegnejo zadostno količino vlage. Popolnoma druga zgodba pa se odvija pozimi. Ker je zunaj mrzlo, vsi stremimo k temu, da smo čim več časa notri na toplem. Notranje prostore segrevamo z različnimi postopki, ki zrak okoli nas, žal, izsušujejo. In tudi zunaj je manj vlage zaradi nizkih temperatur in vetra. Ker je zunanje okolje naše kože suho, NMFji ne morejo več nase vezati zadostne količine vlage. Vendar od nekje jo morajo dobiti, če je ne bi, bi se ljudje posušili kot listi na drevesu jeseni.
Od kod torej dobijo vlago? Iz notranjega okolja. Žal pa to ni dovolj in naša koža se samo se bolj izsušuje. Seveda pa k izsuševanju veliko pripomore tudi porušena bariera, ki lahko nastane zaradi uporabe napačnih izdelkov, nepravilnega čiščenja,… Zato imamo lahko zelo hitro občutek, da pri naši negi še nekaj manjka. In res je tako.
NAJPOMEMBNEJŠI KOS SESTAVLJANKE- OKLUZIVCI
Izhlapevanje je torej resnično in zelo zaskrbljujoče, a rešljivo! Zelo preprosto rešljivo, če smo iskreni. Potrebuješ samo dobro okluzivo. Ampak najprej naj na kratko razložimo kaj pomenijo izrazi emolient, humektant in okluzivec. Več o tem smo pisali na objavi #kozmetičnislovar
- Emolienti: kožo mehčajo in gladijo, delujejo zaščitno in preprečujejo izsušitev
- Humektant: so snovi, ki privlačijo in zadržujejo vlago v koži. Iz okolice vežejo vlago nase, kar je super v poletnih mesecih in takrat, ko je dosti vlage v zraku. V zimskih mesecih pa potem vlečejo vlago iz kože in tako prihaja do izsušitve.
- Okluzivci: ostanejo na površju kože, kjer ustvarijo zaščitni plašč, kateri zmanjšuje oz. preprečuje transpidermalno izgubo vlage.
Zelo velikokrat se pokaže, da je manjkajoči del sestavljanke izdelek, ki ima okluzivno delovanje. Okluzivec je snov, ki na površini kože tvori film, ki vlagi ne dovoli izhlapeti iz kože. V kožo zapira kozmetično učinkovite spojine iz vseh ostalih izdelkov, ki si jih nanesla prej. Izdelek z okluzivnem delovanjem je vedno zadnja stvar v rutini nege.
Enostavno ni dovolj, da samo dodaš nek ekstra vlažilen serum ali kremo, če te vlage ne moreš zapreti v kožo. Ker potem ta vlaga izhlapi takoj, ko stopiš ven če je ne zapreš. To reši krema ali serum, ki ima v svojo sestavo dodane okluzivne učinkovine. Ti izdelki so običajno kompaktejše in bolj viskozne oblike, zato v rutini nege zasedajo zadnje mesto. Mali namig: pri plastenju izdelkov sledimo pravilu, da najmanj viskozne izdelke nanašamo najprej in zakjučujemo z bolj viskoznimi izdelki – se pravi od najbolj tekoče vodne teksture proti bolj kremasti teksturi. Tudi če uporabljaš različne aktive se držiš tega, da greš od najbolj tekoče do gostješe teksture. To pa zato, ker okluzivci ne prepuščajo vode (zato so tudi tako učinkoviti pri zadrževanju vlage v koži) in zato, če bi preko njih nanašali lahek vlažilni serum, sestavine le-tega ne bi prišle preko tega okluzivnega filma.
V Estetiki Barbeeleen priporočamo
Poleg vsega tega ne pozabi na kvaliteto okluzivnega izdelka. Najbolj popularni okluzivci pri nas v Estetiki Barbeelen so:
- Aikon Recovery+ Serum, ki je serum, vendar zelo kompakten in enostavno fantastičen. Dela čudeže! Serum ima zelo širok spekter delovanja, vendar je njegova srčica obnova in zaščita kože. Odličen je tudi za porušene ali poškodovane bariere, ker nadomesti potrebne oziroma manjkajoče lipide in tako ponovno vzpostavlja zdravo barerno funkcijo. Močni antioksidanti in rastlinski kompleksi kožo učinkovito pomirijo. Izdelek ni komedogen (več o tem izrazu v nadaljevanju).
- Dermaceutic K-Ceutic je krema, ki se načeloma uporablja bo močnejših tretmajih kože, kot so kemični pilingi. Že to nam pove, da krema učinkovito pomirja morebitne iritacije, rdečice, srbečice. Iz kreme izdelek koži dovaja potrebne negovalne elemente. In ima UVB/UVA 50. Izdelek ni komedogen.
- Dermaceutic Regen Ceutic je prav tako krema, malo lažja kot K-Ceutic, vendar nič slabša. Regen Ceutic kožo učvrsti in spodbuja obnovo njene povrhnjice. Prav tako koži dovaja negovalne elemente, ki jih potrebuje in jo intenzivno vlaži. Izdelek ni komedogen.
- Casmara Age Defense cream, krema, s PRO & PREBIOTIC tehnologijo – učinkovina z dvojnim delovanjem. Vsebuje probiotike in prebiotike. Utrdi prvo plast naravne obrambne pregrade v koži in ustvari zaščito proti času. Preprečuje dehidracijo in podhranjenost in hkrati izničuje vpliv škodljivih zunanjih dejavnikov, ki vplivajo na stanje in staranje kože. Spodbuja sintezo kolagena in izboljša povezave med keratinociti ter s tem kožo zapolni in deluje proti gubicam. Pospeši postopek celične obnove. Zagotavlja optimalno kombinacijo hranljivih snovi in navlaženosti.
Če želiš kakšno kremico naročiti ali izvedeti več na piši na [email protected] ali nas pokliči na 041 313 650
V ZIMSKIH MESECIH JE POTREBNA DODATNA NEGA
Naše stalne stranke že vejo, da smo kot papige pozimi, ker vsem govorimo isto: pazi, da pozimi svoji običajni rutini dodaš okluzivce. Učinkovine s takim delovanjem lahko vsebuje bodisi serum ali krema. Eksplicitno poudarjam pomen dodatne nege pozimi za vse tipe kož. In lahko brez skrbi pod tem uporabljaš vse aktive (retinol, kisilne, niacinamid…- je pa potrebno paziti kaj gre s čim, toda to je pa že tema za nov blog). Če si bolj nagnjena k mastni koži in nečistočam, zaradi okluzivcev ne boš dobila nobenih novih mozoljčkov. V tem primeru izbereš izdelek, ki ni komedogen. Obljuba dela dolg – iz prejšnjega odstavka sem ti dolžna razlago kaj pomeni komedogen. To pomeni, da izdelek ne maši por.
Lahko si brez skrbi, če je izdelek kvaliteten. Zato smo na drugi strani mi, da ti svetujemo in povemo katere sestavine so komedogene in katere ne. S pravim izdelkov ne bo novih mozoljčkov, ekcemov in nepotrebnih rdečic ali luščenja.
Da okrepiš bariero in jo zaščitiš je to še posebej pomembno pri jutranji rutini. Saj je čez dan koža najbolj izpostavljena različnim faktorjem. In tudi če uživaš v snežnih vragolijah si ne pozabi prej nanesti kreme, ki bo zaščitila tvojo bariero. In boš tako preprečila izsušenost kože, rdečico, popokane kapilare in neprijeten občutek na koži.
No pa kakšen vlažilec prostora tudi ni slaba ideja 😊
ŠE NEKAJ ZA KONEC
Predno resnično zaključim s svojim pisanjem, bi ti želela položiti na srce še nekaj: umiri se s kozmetičnimi izdelki. Razumem, da vsi želimo lepo kožo, vendar je to zelo subjektivno, če sem iskrena.
Influencerji ne vedo vsega in ne povem rada, da vse objave niso tebi v dobro korist. Zavedati se moraš, da je to lahko zelo nevarno. Go low and slow in koža ti bo hvaležna na dolgi rok. Če pa že pa spremljal kvalitetne in strokovne profile na instangramu, ki dajo pravilne informacije in se potrudijo z razlago. Če pa ne veš če je izdelek primeren za tvojo kožo, smo ti pa na voljo, da ti pomagamo.
Upam, da sem uresničila svojo cilj in da s tem novim dvodelnim blogom razumeš, da niso vsi izdelki primerni za vse in da s količino izdelkov ne pretiravaj. Ne rabimo vsi vsega. Bolje manj izdelkov, vendar naj bodo le-ti kvalitetni.
Rutino si ustvari premišljeno, nege se loti s s strokovno pomočjo.
Dobri izdelki in nege so odlična naložba v kožo. Kvaliteta vedno prehiti kvantiteto.
Za konec naj dodam še, da popolne kože ni, vendar jo njene nepopolnosti delajo posebno. Točno tiste gubice, pegice, razpoke, lise, brazgotine ali mozoljček. Vse to si ti in ti si neprecenljiva.
Pozdravčki do naslednjič,
Kaja